Dom z piwnicą czy bez?

Wykopy, ławy, fundamenty, izolacje, piwnice i inne prace ziemne.
skrabi
Posty: 4
Rejestracja: ndz cze 19, 2016 3:56 pm

Dom z piwnicą czy bez?

Post autor: skrabi »

Wydaje mi sie ze kiedys domy z piwnica to byla norma. Dzis juz bardzo rzadko spotykam takie domy. Z czego to wynika??
Czy mazna myslec o piwnicy w momencie gdy na dzialce jest niski poziom wod gruntowych :?:
ismenaq
Posty: 14
Rejestracja: ndz cze 19, 2016 2:11 pm

Re: Dom z piwnicą czy bez?

Post autor: ismenaq »

Dla mnie piwnica jest niepotrzebnym pomieszczeniem. Szkoda generować koszty:). Z tego co czytalam to niski poziom wod gruntowych jest przeciwskazaniem. Ale i na to sa patenty :) poczytaj o hydroizolacji :)
vayolette
Posty: 13
Rejestracja: ndz cze 19, 2016 12:57 pm

Re: Dom z piwnicą czy bez?

Post autor: vayolette »

Ja tez zrezygnowalabym z budowy domu z piwnica. Chyba ze masz jakis specjalny plan na zagospodarowanie takiego pomieszczenia. Znajomi na przyklad w piwnicy maja pokoj rozrywki ;)
dxdq
Posty: 17
Rejestracja: ndz cze 19, 2016 2:50 pm

Re: Dom z piwnicą czy bez?

Post autor: dxdq »

A ja się wyłamie i powiem, że piwnicy mówię tak. :) Wszystko zależy od tego jak duszą masz działke :). My budowaliśmy niewielki domek na równie niewielkiej działce. Dzięki piwnicy uzyskaliśmy dodatkowe pomieszczenie, które jest mi niezbędne (pełni role pomieszczenia gospodarczego).
Mistek
Posty: 4
Rejestracja: wt sty 30, 2018 9:16 am

Re: Dom z piwnicą czy bez?

Post autor: Mistek »

Ja mam dom bez piwnicy. Mam oddzielne pomieszczenie gospodarcze, które spełnia rolę piwnicy. Posiadając piwnicę, co roku miałbym problemów w związku z jej zalaniem :) .
Goja
Posty: 118
Rejestracja: pt cze 29, 2018 2:59 pm

Re: Dom z piwnicą czy bez?

Post autor: Goja »

Mam piwnicę w której po prostu jest kotłownia, a wszystko zorganizowane tak, by nie było problemu z wrzucaniem węgla, pomieszczenie jest również przy kotłowni w podpiwniczeniu. To dość wygodne rozwiązanie. Jak widzę jak sąsiad nosi wiaderkami węgiel z dworu, to mi go normalnie żal.
Starenq
Posty: 5
Rejestracja: pn lip 16, 2018 6:16 am

Re: Dom z piwnicą czy bez?

Post autor: Starenq »

Piwnica jest potrzebna choć trzeba ją zagospodarować z głową. Trzeba się liczyć z tym, że może ona być podtapiana/zalewana przez wodę w niektórych okresach w roku.
Pala
Posty: 112
Rejestracja: wt sty 17, 2017 10:04 am

Re: Dom z piwnicą czy bez?

Post autor: Pala »

Zgadzam się z poprzednikami. Moim zdaniem rezygnacja z posiadania piwnicy, wynika z tego, że koszty budowy domu z piwnicą są znacznie wyższe. W to miejsce lepiej jest uwzględnić w projekcie dodatkowe pomieszczenie, w którym moglibyśmy przechowywać wszystko to, co normalnie znalazłoby swoje miejsce w piwnicy. Poza tym z własnego doświadczenia wiem, że w piwnicy mogą dziać się różne nieprzewidziane rzeczy. W poprzednim domu mieliśmy piwnicę i w nocy kiedy wszyscy spali, zaczęła ciec woda. Możesz tylko domyślić się jak rano wyglądała piwnica. Pełno wody i szlamu. Na szczęście mam znajomego, który prowadzi własną firmę budowlaną i pożyczył mi specjalną wyciągarkę do szlamu i pyły, z tego co pamiętam była to Husqvarna, gdyby nie ona, prawdopodobnie musielibyśmy wszystko sprzątać ręcznie, co nie oszukujmy się, byłoby bardzo uciążliwe i ciężkie do zrealizowania. Jeżeli masz okazję, to polecam ci zrezygnować z piwnicy i dobudować lub kupić projekt z dodatkowym pomieszczeniem na wszystko mniej potrzebne rzeczy.
hombakq
Posty: 11
Rejestracja: wt cze 26, 2018 3:22 pm

Re: Dom z piwnicą czy bez?

Post autor: hombakq »

Faktycznie coraz mniej osób decyduje się na podpiwniczenie. Wydaje mi się że wynika to z dość dużych kosztów związanych z budową, ociepleniem itp. Lepiej jest zrobić dom parterowy lub z poddaszem do adaptacji, żeby było bardziej funkcjonalnie. A jeśli planujesz zrobić w domu kotłownię, to lepiej jest zagospodarować jedno pomieszczenie na parterze- nie trzeba za dużo chodzić;)
Kuba Chomiakq
Posty: 5
Rejestracja: pn sty 28, 2019 8:50 pm

Re: Dom z piwnicą czy bez?

Post autor: Kuba Chomiakq »

Uważam, że piwnica jest ważnym pomieszczeniem lecz zależy jak kto woli można oczywiście zastąpić go innym pomieszczeniem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fundamenty i piwnica”